Zanieczyszczenia, kurz, pyłki i bakterie unoszące się w powietrzu, którym oddychamy znacznie obniżają komfort życia i mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dla naszego dobra, zwłaszcza jeśli dokuczają nam alergie, powinniśmy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń w domu. Jednym ze sposobów jest zamontowanie systemu mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła.
Jak działa rekuperacja?
Mechanizm działania wentylacji z odzyskiem ciepła jest bardzo prosty. Rekuperator, będący podstawą instalacji, składa się z dwóch wentylatorów – wywiewnego i nawiewnego oraz z wymiennika ciepła, przez który przepuszczane jest powietrze z wnętrza domu. W ten sposób dochodzi do odzyskania energii cieplnej z zanieczyszczonego powietrza i możliwe jest ogrzanie tego, które pobierane jest z zewnątrz. W ten sposób, bez konieczności otwierania okien i przeciągów, mamy w domu świeże i czyste powietrze.
Jakie zalety ma rekuperacja w przypadku alergików?
Wentylacja z odzyskiem ciepła, projektowana i montowana m.in. wentylacje z rekuperacją Ventus, posiada szereg korzyści, poprawiających jakość życia osób z alergiami. Ponieważ eliminacja przyczyny dolegliwości, a dokładniej alergenów jest niewykonalna – możemy zadbać, by powietrze, którym oddychamy w domu, było w większości pozbawione zanieczyszczeń, pyłków i kurzu.
Rekuperacja pozwoli na efektywną eliminację wilgoci z pomieszczeń, która może przyczyniać się do rozwoju pleśni i grzybów, a przy tym zapobiegać zawilgoceniu budynku. Nawiewane z zewnątrz powietrze musi przejść przez specjalne filtry, które oczyszczają je z zanieczyszczeń i alergenów, zmniejszając dokuczliwe objawy towarzyszące alergiom.
W czym jeszcze pomoże wentylacja z odzyskiem ciepła?
Poza dokładnym oczyszczeniem powietrza dostającego się do pomieszczenia rekuperacja ma jeszcze inne zalety. Dzięki niej pozbędziemy się na zawsze problemu unoszących się nieprzyjemnych lub intensywnych zapachów z kuchni, łazienki. Zapomnimy także o insektach wpadających do domu przez otwarte okna, nieprzyjemnych zapachach zaraz po przebudzeniu oraz zaparowanych, wilgotnych oknach.
Najnowsze komentarze