Montaż okien na konsolach. Gdzie i kiedy?

Montaż okien na konsolach to coraz popularniejsza metoda instalowania stolarki otworowej. Pozwala na poprawę parametrów technicznych obiektu, ponieważ zapewnia doskonałą izolację. Konsole umożliwiają mocowanie okien o różnej masie i wielkości w niemal każdym typie budynku. Wykorzystywane są m.in. przy ciepłym montażu w warstwie izolacji zwiększającym poziom uszczelnienia.

Montaż okien na konsolach

Montaż na konsolach umożliwia stabilne osadzenie stolarki otworowej, a przy tym zapobiega nadmiernym stratom energii. Okna mocowane są do specjalnych wsporników, które przytwierdza się do muru. Jak wyjaśniają eksperci producenta okuć budowlanych Akces, instalację na konsolach trzeba zlecić firmie doświadczonej w tego typu pracach. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niewłaściwego osadzenia okien, co może niekorzystnie wpłynąć na stopień zaizolowania.

Ciepły montaż okien

Konsole wykorzystywane są przy metodzie instalacji okien nazywanej ciepłym montażem. W technikach standardowych do wypełnienia szczelin między oknem a murem stosuje się piankę poliuretanową. Zapewnia ona dobrą izolację, jednak po pewnym czasie może ulegać zniszczeniu. Powstają wówczas mostki termiczne, które przyczyniają się do zwiększenia strat ciepła przenikającego przez szczeliny. Pogorszeniu ulega izolacja akustyczna, wzrasta też ryzyko zawilgocenia i zagrzybienia pomieszczeń.

Aby zapobiec podobnym problemom, można zastosować ciepły montaż okien na konsolach. Okna mocuje się wówczas w warstwie izolacji budynku, a do uszczelnienia wykorzystywane są oprócz pianki różne rodzaje taśm i folii. Zapobiega to powstawaniu mostków termicznych i wnikaniu wilgoci do pomieszczeń, zabezpiecza również przed hałasem ze źródeł zewnętrznych. Ciepły montaż może wpłynąć na obniżenie kosztów energii przeznaczonej na ogrzewanie pomieszczeń zimą, chłodzenie ich latem, a także osuszanie.

Zastosowanie konsol do montażu okien

Konsole do montażu okien stosuje się zarówno podczas osadzania stolarki otworowej w nowych budynkach, jak i przy termomodernizacji starszych obiektów. Mogą być mocowane do różnych materiałów, w tym ceramiki budowlanej, betonu czy silikatów. Konsole okienne są używane do instalacji różnych typów okien, w tym o niestandardowych kształtach, coraz częściej stosowanych w nowoczesnej architekturze. Można wykorzystać je również do montażu elementów o dużej masie i wymiarach.

 

Author: platforma-flexicurity.pl