Podstawowe zasady montażu blachy trapezowej

Popularność blach trapezowych wynika z niezwykle atrakcyjnej ceny oraz łatwości montażu tego pokrycia dachowego. Największą gwarancję jakości wykonania dają profesjonalne ekipy dekarskie. Jednak na prostych dachach jednospadowych czy dwuspadowych wykonanie pokrycia nie wymaga specjalnych umiejętności. Jeżeli chcesz spróbować samodzielnego układania blachy trapezowej, skorzystaj z zawartych w artykule fachowych wskazówek, aby uniknąć błędów i bezpiecznie pokryć dach.

Jak przygotować się do prac na dachu?

Zanim kupisz pokrycie dachowe, przygotuj plac budowy, odpowiednie narzędzia i ekipę. Na co zwrócić szczególną uwagę, doradza ekspert reprezentujący Hanbud, producenta pokryć blaszanych z Białegostoku: – Potrzebne są podstawowe narzędzia i materiały, czyli między innymi wkrętarki, wkręty farmerskie, nożyce do blachy. Należy też przygotować miejsce do składowania blachy oraz niezbędny sprzęt do rozładunku i transportu arkuszy. Do tego celu zaleca się używanie wózków widłowych. Błędem jest przesuwanie leżących na sobie arkuszy, bo prowadzi do uszkodzenia powłok ochronnych. Przyjmuje się, że do przenoszenia i dostarczania na dach blachy trapezowej potrzeba jednej osoby na jeden metr długości. Na przykład do bezpiecznego przenoszenia czterometrowego arkusza należy zaangażować po dwie osoby na każdy z dłuższych boków.

Montaż blachy trapezowej krok po kroku

Szczegółowy opis wszystkich prac dekarskich to bardzo obszerny temat. W tym miejscu przedstawiamy tylko najważniejsze etapy układania blachy trapezowej na prostokątnej połaci:

  • kontrola geometrii dachu – rozciągnij mocny sznurek syntetyczny lub żyłkę pomiędzy pierwszą a ostatnią krokwią, aby sprawdzić, czy płaszczyzna dachu jest równa, a następnie zmierz przekątne połaci: powinny być równe (tolerowana rozbieżność to 2-3 cm),
  • montaż deski okapowej – przymocuj do niej obróbki blacharskie, haki rynnowe i pas nadrynnowy;
  • instalacja membrany dachowej;
  • montaż kontrłat i łat – rozstaw łat nie powinien być większy niż 35 cm (odległość osiowa);
  • montaż blachy – zainstaluj pierwszy arkusz precyzyjnie pod kątem prostym do okapu, bo od tego zależy poprawne ustawienie pozostałych części pokrycia.

Montaż blachy trapezowej jest relatywnie prosty. Jeżeli jednak nie masz odpowiedniego doświadczenia w pracach budowlanych, bezpieczniej jest zatrudnić profesjonalną ekipę dekarską.

Author: platforma-flexicurity.pl