Aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym: ciepło i tradycja

Aranżacja Wnętrz w Stylu Rustykalnym: Ciepło i Tradycja

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz to przede wszystkim przypomnienie o korzeniach, o powrocie do tradycji oraz wykorzystania naturalnych materiałów. Kiedyś styl ten kojarzył się jedynie z wiejskimi chatami, a dzisiaj z powodzeniem wykorzystujemy go również w nowoczesnych domach i apartamentach. W aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym kluczowym kryterium jest wykorzystanie prostych i naturalnych elementów, które harmonijnie łączą się ze sobą.
Czym charakteryzuje się aranżacja wnętrz w stylu rustykalnym i jak ją zastosować w praktyce?

1. Naturę się docenia
W stylu rustykalnym, w aranżacji wnętrz, nieocenione są natura i jej materiały -; drewno, kamień, cegła, bawełna, len, wełna, skóra czy różnego rodzaju rośliny. Drewniana podłoga lub stół, cegła w kuchni, dywan z wełny i len, skórzane skrzynie czy wiklinowe kosze to podstawowe elementy rustykalnego stylu. Ich użycie tworzy przytulną i ciepłą atmosferę.

1. Kolory i faktury
W rustykalnym stylu aranżacji wnętrz panują przede wszystkim ciepłe kolory, np. brązy, beże, odcienie brudu. Można pokusić się również o kolory ziemi, zielonych tonów czy odcienie cegły. O elementach w stylu rustykalnym nie można mówić bez wspomnienia o fakturach. Wszystkie przedmioty powinny posiadać wyraźną fakturę i ręczną pracę. Wnętrze w stylu rustykalnym powinno być przyjemne w dotyku, a wybierając tkaniny należy stawiać na len, bawełnę, wełnę, czy welur.

1. Meble i akcesoria
W rustykalnym stylu aranżacji wnętrz meble powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najczęściej drewna. Wybierając meble w stylu rustykalnym, warto zwrócić uwagę na kształt, formę, a także na kolor. Meble mogą być ręcznie robione z naturalnych tworzyw jak wiklina czy różnego rodzaju skóry. Wystarczy, że wybierzemy np. skórzany fotel, by dodać aranżacji rustykalnego stylu.

Akcesoria w aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym to jedne z ważniejszych elementów wystroju. Mogą to być m.in. stylowe zegary z pięknych ułożonych drewnianych desek, ceramiczne zastawy stołowe w ludowym stylu, lampy w rustykalnym stylu z żarówką na nici lub drewno z drewnianym ornamentem.

1. Odpowiednie dodatki i ozdoby
Dekoracje na scianie to ważny element dobrej aranżacji rustykalnego stylu. Możliwości jest wiele – spotykamy tu przykładowo obrazy przedstawiające krajobraz, zwierzęta, kwiaty, wiszące ramki z naklejkami rodzaju rodzinne albo ornamenty w kształcie litery. W aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym eksponuje się duże dywaniki i dywany, obrusy, poduszki, ale także stonowane deski jak schody, czy zadaszenia sieciowe. Warto stawiać na naturalne rośliny, np. majestatyczne świerki czy żywopłoty.

1. Kominek – dodatek w rustykalnym stylu
Kominek to jeden z najważniejszych elementów w aranżacji wnętrz w stylu rustykalnym. To on wprowadza w pomieszczeniu ciepło, ale jednocześnie otacza domowników romantyczną i wspaniałą atmosferą. Drewniany kominek, kamienne fartuchy oraz drewniana półka na drewno to niezbędne elementy rustykalnej aranżacji wnętrz.

Styl rustykalny w aranżacji wnętrz to przede wszystkim powrót do natury. Aranżacje, które wykorzystują dobór naturalnych materiałów, kolorystykę oraz dodatki i akcesoria rustykalne, potrafią nadać pomieszczeniu odpowiednią przytulną, ciepłą atmosferę. Dlatego też zdobywa coraz większą popularność wśród osób szukających dla swojego domu tradycyjnego, a jednocześnie eleganckiego wykończenia.

Author: platforma-flexicurity.pl