Współczynnik uw okna. Wybór okien – najważniejsze aspekty. Współczynnik przenikania ciepła okna

Na przestrzeni lat dokonano dużego postępu w produkcji okien. Postęp ten przyniósł duże udoskonalenie parametrów technicznych okien. Współczesne okna coraz mniej przypominają te sprzed lat, zmieniły się bowiem ich funkcje, wygląd, oraz przede wszystkim jakość.
Przenikanie ciepła-ważny parametr
Przez stolarkę okienną może uciekać od 25 do nawet 40% ciepła z domu. W nowoczesnym budownictwie okna zajmują coraz większe fragmenty ścian, dlatego tak ważny jest współczynnik przenikania ciepła okna. W praktyce oznacza to, że im mniejszą wartość ma współczynnik przenikania, tym mniej ciepła będzie uciekać z domu, co zapewni lepszą izolację cieplną. To aspekt bardzo ważny zwłaszcza jeśli chcemy zbudować dom energooszczędny.

 

Wybór okien-konkretne dane
Wybierając nowe okna przyjrzyjmy się ich karcie technicznej i szukajmy w niej współczynnika Uw. Współczynnik Uw okna powinien być jak najniższy, obecnie wartość owego współczynnika regulują Warunki Techniczne, stojące na straży efektywności energetycznej nowobudowanych budynków. Od 2017 roku współczynnik UW okna nie może być wyższy niż 1, 1 W/(m²∙K)
Okna-co jeszcze ma znaczenie?
Dużą rolę w przypadku gospodarki okiennej odgrywa montaż. Tak zwany ciepły montaż może niemal całkowicie wyeliminować straty ciepła z budynku.

Author: platforma-flexicurity.pl