Współczynnik RW. Okna na straży ciszy. Współczynnik izolacyjności akustycznej okien

Współczesne okna znacząco się różnią od tych montowanych w budynkach przed laty. Są już nie tylko większe, bardziej estetyczne i szczelniejsze – obecnie okna mogą także skutecznie chronić nas przed hałasami dobiegającymi z zewnątrz.
Hałas
Nie ma najmniejszej wątpliwości-hałas szkodzi. W przeciwieństwie do innych niedogodności, nasz organizm nie jest w stanie przyzwyczaić się do długotrwałego hałasu. Aby zadbać o zdrowie naszego aparatu słuchu, ale też o komfort wypoczynku warto redukować stopień hałasu. Chcąc zadbać o ciszę w domu warto rozważyć montaż okien redukujących hałas dobiegający z zewnątrz.

Ważny parametr

Podstawowym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę chcąc zredukować ilość hałasu w domu jest współczynnik izolacyjności akustycznej okien, określany również jako współ czynnik rw. Jeśli więc chcemy do naszego domu wybrać chroniące nas przed hałasem okna współczynnik rw (wyrażany standardowo w decybelach) powinien być jak najwyższy. Wyrażanie współczynniku izolacyjności akustycznej okien w decybelach określa o ile decybeli zredukuje się hałas słyszany zza okna.
Dom bez hałasu
Izolacja akustyczna jest szczególnie ważna, jeśli w bezpośredni sąsiedztwie domu jest ruchliwa ulica, tory kolejowe, lotnisko, czy też dyskoteka. Im wyższy współczynnik izolacyjności okien tym większa szansa na komfort domowników wynikający z wypoczynku w ciszy.

Author: platforma-flexicurity.pl