Drewno to materiał bardzo ceniony ze względu na swoją estetykę i właściwości, takie jak dobra izolacyjności. Jednocześnie jest ono stosunkowo drogie i trudne w utrzymaniu, dlatego w branży budowlanej już od pewnego czasu szuka się technologii pozwalających je zastąpić. Dotyczy to między innymi rozwiązań stosowanych do dekoracji ściany. Dowiedz się, jakie produkty mogą być stosowane do realistycznego dekorowania ścian.
Powłoki tynkarskie
Wykonywane są z wysokiej jakości tynków (akrylowych, silikonowych), w których po nałożeniu na odpowiednią warstwę nośną odbija się wzór drewna przy pomocy specjalnej matrycy. Taka technika produkcji sprawia, że są one najlepszą imitacją drewna, doskonale oddającą nie tylko rozkład słojów, ale również różnego rodzaju wady, np. pęknięcia. Po pomalowaniu warstwa tynku jest właściwie nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka od prawdziwego drewna. Ich dodatkowy atut to bardzo prosty, niewymagający specjalnego sprzętu i umiejętności montaż. Szeroką ofertę powłok drewnopodobnych znajdziemy w ofercie firmy Tiserec.
Panele z PCV
Polichlorek winylu to materiał powszechnie wykorzystywany do produkcji stolarki okiennej – sprawdza się również w celach dekoracyjnych. Wykonywane z niego panele odznaczają się bardzo wysoką trwałością, jednak nie zachwycają estetyką – ich powierzchnię pokrywa się okleiną, która jest imitacją drewna jedynie jeśli chodzi o kolorystykę i rysunek słojów. Jest jednak płaska i gładka, nie ma faktury drewna
Tapety i fototapety
Bardzo dużym plusem fototapet jest ich bardzo duża różnorodność – na rynku dostępnych jest wiele wzorów, których można używać do udekorowania wnętrza. Są również stosunkowo proste w montażu i ewentualnym demontażu. Z drugiej strony podobnie jak w przypadku paneli PCV problemem pozostaje dość uboga estetyka – z bliska wyraźnie widać, że tworzą one płaską powierzchnię bez faktury, coś może dość zubażać pierwsze wrażenie.
Kafle ceramiczne
Odznaczają się ogromną trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, dlatego można ich używać w każdym wnętrzu, nawet w łazience. Dobrze oddają one kolorystykę, rysunek, a niekiedy nawet fakturę prawdziwego drewna. Są jednak stosunkowo drogie, ciężkie i trudne w montażu.
Kiedy i dlaczego warto postawić na imitację?
Imitacje drewna to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla każdego, kto chce efektywnie odmienić swoje wnętrza bez ponoszenia wysokich wydatków. Szczególnie dobrze sprawdzą się wszędzie tam, gdzie prawdziwe drewno może być narażone na szybsze niszczenie, np. w lokalach gastronomicznych i hotelowych czy punktach usługowych. Warto pamiętać, że nawet najsolidniejsze drewno wymaga konserwacji, która pochłania czas i pieniądze – imitacje doskonale radzą sobie bez tego.
Najnowsze komentarze