Czym się różni pompa ciepła powietrzna od gruntowej?

Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia grzewcze. Pobierają darmową energię, a następnie przekształcają ją w ciepło wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń. Dostępne na rynku pompy różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim rodzajem energii używanej do produkcji ciepła. Dwoma najpopularniejszymi urządzeniami są pompy powietrzne oraz gruntowe. Co wyróżnia każdy z tych modeli? Który jest lepszy? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Charakterystyka pompy powietrznej

Ogrzewanie budynków przy użyciu powietrznej pompy ciepła wymaga dostępu do powietrza atmosferycznego. Z uwagi na fakt, że jest to odnawialne i ogólnodostępne źródło energii, korzystanie z urządzenia możliwe jest w dowolnym terenie. Dzięki temu właściciel budynku nie musi inwestować w materiały opałowe stosowane jako zasilanie kotłów C.O. Warto jednak pamiętać, że im wyższą temperaturę ma powietrze, tym urządzenie wykorzystuje mniejszą ilość prądu do jego nagrzania. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacji. Pompa tego typu najlepiej sprawdza się więc w miejscach, w których temperatura utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Nie oznacza to jednak, że pompy powietrzne tracą swoje właściwości w ujemnych temperaturach. Najlepsze dostępne na rynku modele zapewniają stabilną, wydajną pracę nawet przy dużych mrozach (do -25°C).

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Kołton, producenta kotłów C.O., który w swojej ofercie ma powietrzne pompy ciepła: Istotną zaletą pompy powietrznej jest łatwy montaż. W tym przypadku wszystko odbywa się ponad poziomem gruntu. Brak konieczności wykonywania odwiertów oraz prac ziemnych sprawia, że instalacja jest nie tylko prosta, ale i szybka. Montaż urządzenia nie generuje przy tym dużych kosztów. Przekłada się to na duże zainteresowanie modelami tego typu. Pompa powietrzna to doskonały wybór zarówno do budynków dopiero wznoszonych, jak i tych modernizowanych. Sprawdza się również na mniejszych działkach, na których instalacja pompy z kolektorem gruntowym jest niemożliwa.

Pompa gruntowa – czym się charakteryzuje?

W przeciwieństwie do powietrznej pompa gruntowa montowana jest wewnątrz budynku. Do prawidłowego działania urządzenie wymaga jednak montażu dodatkowego kolektora pionowego. To element w postaci rur z tworzywa sztucznego umieszczanych na odpowiedniej głębokości wokół obiektu. W przypadku domów o powierzchni ok. 150 m² niezbędne jest wykonanie 2-3 odwiertów, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych wymagających zastosowania ciężkiego sprzętu budowlanego. Powoduje to zwiększenie kosztów inwestycji.

Ze względu na fakt, że główne elementy instalacji znajdują się pod ziemią, efektywność systemu nie spada w wyniku zmiany warunków atmosferycznych. Temperatura gruntu utrzymuje się bowiem na zbliżonym poziomie przez cały rok. Dzięki temu koszty eksploatacji urządzenia są bardziej przewidywalne niż w przypadku powietrznej pompy ciepła. Zwykle są one również niższe, co w dłuższej perspektywie wyrównuje wysoki koszt montażu. Sama pompa instalowana jest w kotłowni lub innym zamkniętym pomieszczeniu gospodarczym. Nie naraża jej to na wilgoć i inne szkodliwe czynniki. Przekłada się to na wysoką trwałość i brak problemów w czasie wieloletniego użytkowania.

Author: platforma-flexicurity.pl