
Wnętrza inspirowane stylem minimalistycznym: prostota i elegancja
Minimalizm stał się jednym z najbardziej pożądanych stylów, zarówno w architekturze, jak i w dekoracji wnętrz. Jego zamiarem jest skupienie się na najważniejszych elementach, wyeliminowanie zbędnych ozdób, a tym samym stworzenie nowoczesnego i eleganckiego wyglądu pomieszczenia. W artykule omówimy, jakie cechy charakteryzują minimalistyczne wnętrza oraz jak je urządzić.
1. Prostota jako podstawa
Minimalizm skupia się na prostocie, co oznacza, że wszystko, co nie jest konieczne, powinno być usunięte. Wnętrze inspirowane minimalistycznym stylem jest zaprojektowane tak, aby wyglądać schludnie i elegancko. Podstawą jest wybór minimalistycznych mebli w tonacji białej, czarnej lub szarej. Są one proste i niezwykle funkcjonalne. W tym stylu, mniej znaczy więcej, a celebrowanie prostoty to kluczowy element w osiągnięciu harmonii i równowagi w pomieszczeniu.
1. Kolorystyka
Kolorystyka jest także ważnym elementem w minimalistycznym stylu. Farby ścienne w odcieniach neutralnych i naturalnych nadają pomieszczeniu spokojny i elegancki wygląd. Można także zdecydować się na akcenty w jasnych odcieniach lub metaliczne dodatki, jak mosiądz czy chrom. Te detale dodają elegancji i klasy pomieszczeniu.
– Odcienie szarości, białego, beżu, czerń, granat.
– Akcenty w postaci grafik, zdjęć lub obrazów w kontrastowych kolorach
1. Minimalistyczne meble
W minimalistycznych pomieszczeniach meble stanowią podstawę. Należy wybierać je z umiarem i dokładnie przemyśleć ich kształt, kolor i funkcjonalność. Meble powinny być proste, a ich linie dynamiczne i nieprzesadzone, by tworzyć wrażenie minimalizmu. Idealnie sprawdzą się modele o płaskiej powierzchni bez ozdób, misternych wzorów i kolorowych tkanin. Sprawdzą się przede wszystkim półki, szafki, regały, stoliki kawowe, kanapy, krzesła i stoły zaprojektowane w minimalistycznych stylach.
– Regały wysokie, przeszklone, z półkami o różnej głębokości.
– Stolik kawowy w kształcie sześcianu lub kuli.
1. Dekoracje
Minimalizm to styl, który sprzeciwia się nadmiarowi dekoracji, jednak interpretując ten styl warto o tym pamiętać i postawić na minimalizm, czyli kilka prostych i eleganckich elementów, które wzbogacą wnętrze. Dekoracje muszą być w spójnej tonacji kolorystycznej z całą aranżacją, unikając nadmiernej ilości ozdób. Idealną dekoracją będą minimalistyczne dodatki w postaci wazonów, donic, ozdobnych poduszek czy delikatnych ramek na zdjęcia.
– Lampy w minimalistycznych kształtach.
– Sztuka dekoracyjna w postaci obrazów, grafik lub zdjęć.
1. Odpowiedni oświetlenie
Minimalizm to styl, który koncentruje się na wykorzystaniu naturalnego światła. Dlatego warto wybierać mieszkania o dużej ilości okien. W nocy warto korzystać z odpowiedniego oświetlenia, które tworzy bardziej intymną atmosferę, jednak także, które doceni elegancki charakter minimalistycznej aranżacji. W tym przypadku najważniejsze jest, by zwrócić uwagę na dobór lamp. Mogą to być różnego rodzaju odcienie białego światła, z lampami kinkietowymi, sufitowymi lub podłogowymi.
Słowo minimalistyczny pojawia się tu bardzo często, ale potrzebne jest, by podkreślić, że to podstawa tego stylu. Minimalizm to nowoczesność, wygoda, funkcjonalność ale przede wszystkim harmonia i równowaga w designie. Stosując w praktyce to podejście do urządzania wnętrz, warto postawić na wzajemne uzupełnienie i zwiększenie estetyki wnętrza.
Najnowsze komentarze