Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać w czerwcu?

W czerwcu na drzewach w sadzie pojawiają się pierwsze zawiązki owoców, na grządkach coraz bujniej rosną warzywa, a w części ozdobnej ogrodu obficie kwitną rośliny jednoroczne oraz byliny. Jest to miesiąc, kiedy przyroda bardzo aktywie się rozwija. Nasza praca w ogrodzie powinna wówczas skupiać się przede wszystkim na zapewnieniu jej jak najlepszych warunków i wsparciu zachodzących procesów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda czerwiec w ogrodzie i na parapecie, przeczytaj ten artykuł.

Sad w czerwcu

Jeśli wiosną tego roku posadziliśmy nowe drzewka, nie możemy zapominać o ich podlewaniu. Natomiast starsze przeglądamy pod kątem odrostów pojawiających się na pniach. W razie potrzeby usuwamy je. W czerwcu na większości drzew owocowych pojawiają się zawiązki owoców. Część z nich opadnie naturalnie, ale warto także osobiście sprawdzić, czy nie rosną zbyt gęsto. Ich przerzedzenie sprawi, że będą dorodniejsze, i zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Na części drzew i krzewów dojrzewają już owoce jak czereśnie czy borówki amerykańskie. Należy je okryć dla ochrony przed ptakami.

Ogród warzywny w czerwcu

Grządki z warzywami systematycznie odchwaszczamy i podlewamy. Rośliny nawozimy i przeglądamy pod kątek chorób i szkodników. Jeśli część z nich uprawiamy w tunelach foliowych, nie możemy zapominać o ich wietrzeniu. Pomidory przywiązujemy do tyczek, by nie złamały się pod ciężarem owoców, i opryskujemy przeciw zarazie ziemniaczanej. Możemy użyć wyciągu z cebuli albo czosnku.

W czerwcu możemy zebrać z grządek pierwsze plony. Korzystamy wówczas z sałaty, kopru czy młodych buraczków. Jeśli uprawiamy zioła, ścinamy je do suszenia.

Ogród ozdobny w czerwcu

Kwitnienie skończyły już kwiaty cebulowe, dlatego po zaschnięciu liści możemy je wykopać. Z kolei wiosenne byliny jak barwinek czy pierwiosnek możemy rozmnożyć przez podział. Rośliny kwitnące w tym momencie na bieżąco ogławiamy, by przedłużyć ich kwitnienie. Pamiętamy także o ich regularnym podlewaniu rano lub wieczorem. Wysokie rośliny obficie kwitnące jak malwy przywiązujemy do podpór, by się nie złamały.

W czerwcu nadal możemy sadzić nowe okazy, ale ważne jest to, by kupować tylko te w pojemnikach. Możemy także wysiać na rozsadnik rośliny dwuletnie jak bratki czy stokrotki i byliny.

Trawnik w czerwcu

W czerwcu trawnik kosimy regularnie, mniej więcej co 7 dni. Powinniśmy go także podlewać i nawozić. Trawę wysianą wiosną tego roku kosimy po raz pierwszy na wysokości nie mniejszej niż 8-10 cm.

Rośliny domowe

Rośliny uprawiane na parapetach regularnie podlewamy i dostarczamy im odpowiedniego nawozu. W czerwcu w czasie wysokich temperatur niektóre z roślin wolą być przeniesione na parapety słabiej nasłonecznione. Natomiast ciepłolubne jak cytrusy czy agawy po zahartowaniu możemy przenieść na taras lub balkon.

 

Author: platforma-flexicurity.pl