W różnych obiektach budowlanych znajdują zastosowanie specjalistyczne wentylatory wysokotemperaturowe. Są one przystosowane do usuwania powietrza, którego temperatura przekracza temperaturę pokojową, dbając o bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Jakie rodzaje wentylatorów wysokotemperaturowych wyróżniamy? Czym charakteryzuje się ten typ wentylatorów? Wyjaśniamy.
Jak działają wentylatory wysokotemperaturowe?
Zadaniem każdego systemu wentylacji jest odprowadzanie z pomieszczeń zużytego, zanieczyszczonego powietrza. W przypadku wentylacji przemysłowej mamy do czynienia także z koniecznością redukcji zagrożenia, jakie powodują np. powstające podczas procesów produkcyjnych cząstki stałe i gazy. Jednym z typów wentylatorów przemysłowych są przystosowane do usuwania gorącego powietrza wentylatory wysokotemperaturowe.
Elementy tego typu wentylatorów wyróżniają się wysoką odpornością na działanie gorącego powietrza, zapewniając bezawaryjne działanie. Dzięki efektywnej pracy wentylacji możliwe jest szybkie obniżenie temperatury w pomieszczeniach, a także usuniecie wraz z powietrzem szkodliwych związków oraz dymu. Nowoczesne wentylatory wysokotemperaturowe oferuje np. firma Klimawent.
Podział wentylatorów wysokotemperaturowych
Wentylatory wysokotemperaturowe są dzielone pod względem kilku kryteriów. Istotnym kryterium podziału jest typ wentylatorów – wyróżniamy np. wentylatory wysokotemperaturowe dachowe i wentylatory wysokotemperaturowe kanałowe. Innym kryterium podziału jest zakres temperatur, w którym mogą pracować wentylatory wysokotemperaturowe.
W tym przypadku wyróżniamy wentylatory przystosowane do pracy w temperaturze do 100 stopni Celsjusza oraz powyżej 100 stopni Celsjusza. Wśród tego typu wentylatorów możemy także wyróżnić wentylatory do pracy ciągłej, które charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na działanie wysokiej temperatury i wentylatory przystosowane do usuwania dymu oraz różnych zanieczyszczeń stałych.
Gdzie stosowane są wentylatory wysokotemperaturowe?
Wentylatory wysokotemperaturowe znajdują zastosowanie m.in. w hutach, fabrykach i innych zakładach przemysłowych, w których na skutek procesów produkcyjnych zwiększa się temperatura powietrza. Wentylatory odporne na działanie wysokiej temperatury to również niezbędny element instalacji przeciwpożarowych, których zadaniem jest redukcja zadymienia.
Najnowsze komentarze