Płyta HDF i jej zastosowanie

Płyta HDF to nowoczesny i coraz bardziej popularny materiał drewnopochodny. Zanim przejdziemy do jego potencjalnego zastosowania w codziennym życiu, warto lepiej zrozumieć jak ten materiał powstaje oraz czym się charakteryzuje. Płyta HDF to odmiana płyty pilśniowej, która ma bardzo wysoką gęstość. Szacuje się, że przekracza ona nawet 850kg/m3, czyli jest większa niż w przypadku wielu gatunków drewna, w tym nawet dębu. Ponadto materiał ten jest stosunkowo lekki i tani, dlatego tak często wykorzystywany jest między innymi w branży budowlanej, meblowej, czy przy wykończeniu wnętrz.

Jak powstaje płyta HDF? Materiał ten jest produkowany z drobnych włókien drewnianych, które następnie są ze sobą sprasowane. Spoiwem dla włókien są żywica lub klej syntetyczny, a także utwardzacze. Cały proces przebiega z wykorzystaniem bardzo wysokiego ciśnienia i temperatury, a w jego efekcie powstają wdzięczne aranżacyjnie i odporne na zginanie i łamanie płyty HDF. Jak następnie można je wykorzystywać?

Zastosowanie płyt HDF w branży meblowej

Zastosowanie dla płyt HDF bardzo szybko znalazła branża meblowa. Płyty te są bardzo łatwe w obróbce i cieszą się dużą solidnością. Najczęściej spotkamy je jako elementy konstrukcyjne większych mebli. Tworzy się z nich między innymi dna szuflad i półek, w meblach takich jak biurka, komody, czy też szafki. Ponadto płyty HDF doskonale sprawdzają się jako tylne ścianki większych mebli. Na co dzień wykorzystywane są również do produkcji mebli tapicerowanych, gdzie konstrukcja powstała z użyciem tego materiału, jest następnie obszywana tkaninami. To sprawia, że często jesteśmy użytkownikami mebli z płyt HDF, choć nie mamy o tym pojęcia. To klasyczne zastosowanie tego materiału w branży meblowej. Płyty HDF spotkacie zarówno w dużych zakładach produkcji mebli oraz w przydomowych warsztatach, gdzie osoby pracują na własną rękę lub tworzą projekty na zamówienie.

Płyty HDF w aranżacji wnętrz

Wysokiej jakości płyty HDF wykorzystywane są również do produkcji poszczególnych elementów wykończenia wnętrz. Powstają z nich między innymi okładziny i panele ścienne, które następnie mają walory dekoracyjne i użytkowe. Ponadto możemy spotkać je również w przypadku produkcji paneli podłogowych, kasetonów lub parapetów okiennych. Producenci drzwi wykorzystują płyty HDF do tworzenia elementów budowy drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, dlatego jest to materiał, z którym mamy do czynienia na co dzień.

Gdzie jeszcze wykorzystywane są płyty HDF?

Powyższe przykłady to najbardziej powszechne zastosowania dla płyt HDF, ale nie jedyne. Materiały te wykorzystywane są również do produkcji opakowań i pudełek, na przykład do prestiżowych alkoholi lub zestawów prezentowych. Alternatywą może być produkcja tablic malarskich. Te wykonane z płyty HDF są zdecydowanie tańsze niż klasyczne podobrazia. Zastosowanie dla płyt pilśniowych o wysokiej gęstości znalazła również branża dekoracyjna i powstają z nich efektowne ozdoby naścienne lub wolnostojące. To przykładowe możliwości wykorzystania płyt HDF w praktyce, a wiele zależy tylko od wyobraźni i potrzeb użytkowników. Jeżeli szukacie materiału do pracy w przydomowym warsztacie to płyty te również doskonale się sprawdzą. Na rynku znajdziecie modele o różnych parametrach technicznych.

Author: platforma-flexicurity.pl