Kuchnia z uchwytami czy bez – na co się zdecydować?

Szafki to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych kuchni. Służą do przechowywania żywności, wyposażenia kuchennego oraz innych produktów codziennego użytku. Pełnią przy tym jeszcze jedną ważną funkcję – są dodatkową dekoracją współczesnych aranżacji. Na jakie meble warto się zdecydować? Lepiej wybrać szafki z uchwytami czy bez? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zalety wyposażenia kuchni meblami bez uchwytów

Meble kuchenne bez uchwytów to symbol nowoczesnej architektury. Zachwycają elegancką formą oraz estetycznym wykończeniem. Prezentują się niezwykle stylowo, a ich użytkowanie nie stanowi problemu dla mieszkańców domu. To praktyczne meble, będące idealnym dopełnieniem współczesnych wnętrz. Doskonale komponują się przede wszystkim z pomieszczeniami urządzonymi z zachowaniem zasad minimalizmu, pozbawionymi zbędnych dodatków. Nie bez znaczenia jest tu również kwestia czystości. Meble pozbawione uchwytów wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Gładkie fronty eliminują problem gromadzenia się brudu w miejscach o utrudnionym dostępie.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Eltop, oferującej meble na wymiar w Warszawie: Otwieranie szafek bez uchwytów może odbywać się w różny sposób. Inwestor ma więc do wyboru kilka możliwości. Najpopularniejszą metodą otwierania jest system tip-on. Naciśnięcie frontu powoduje uruchomienie mechanizmu, który odpycha drzwiczki od reszty konstrukcji. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia prostą obsługę szafki nie tylko za pomocą dłoni, ale także innych części ciała (gdy dłonie są zajęte). Alternatywą są meble frezowane z wycięciem od góry frontu oraz modele z cofniętym lub podniesionym wieńcem. W obu przypadkach do otworzenia szafki konieczne jest pociągnięcie za przeznaczony do tego element. Pierwszy sposób stosowany jest głównie w szafkach dolnych, natomiast drugi w zawieszanych ponad blatem.

Kiedy warto postawić na szafki z uchwytami?

Choć szafki bez uchwytów są obecnie bardzo popularne, nie wszyscy inwestorzy decydują się na urządzenie kuchni meblami tego typu. Miłośnicy tradycji i klasycznego stylu wykończenia wnętrz zdecydowanie częściej stawiają na standardowe modele z uchwytami. Wynika to nie tylko z własnych przyzwyczajeń, ale także kwestii czysto praktycznych. Meble wyposażone w uchwyty nie brudzą się tak szybko, jak ich odpowiedniki pozbawione tych elementów. Na frontach nie ma widocznych odcisków palców, dlatego też nie trzeba ich często wycierać.

Szafki z uchwytami stanowią doskonałe pole do popisu dla firm zajmujących się projektowaniem mebli. Warszawa to miasto, w którym jest ich bardzo dużo. Ograniczeniem jest tu wyłącznie wyobraźnia inwestora. Odpowiednio dobrane uchwyty podkreślają styl wykończenia pomieszczenia. Są dodatkowym elementem dekoracyjnym, który może być zarówno subtelnym dopełnieniem aranżacji, jak i wyrazistym szczegółem wybijającym się na tle pozostałych ozdób. Budowa kuchni z meblami o bogato zdobionych uchwytach to rozwiązanie dla osób lubiących przepych i niebojących się odważnych kompozycji.

Author: platforma-flexicurity.pl