Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim: jasność i przytulność

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim: Jasność i przytulność

W ostatnich latach styl skandynawski zyskuje coraz więcej zwolenników. Prosta, naturalna i funkcjonalna estetyka skandynawska ma swoich wiernych fanów, którzy z radością urządzają swoje mieszkania w ten właśnie sposób. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć temat aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim, od jasności po przytulność.

1. Jasność jako kluczowy element stylu skandynawskiego
Jasne wnętrza to must-have stylu skandynawskiego. Bladość bieli to podstawa, ale warto też użyć innych jasnych odcieni. Jasność jest ważna, ponieważ skandynawscy projektanci wiedzą, jak ograniczyć ilość światła słonecznego w pochmurne dni. Jasne ściany, podłogi i niektóre meble odbijają światło, dzięki czemu przestrzeń wydaje się bardziej przestronna i otwarta.

1. Materiały naturalne jako element skandynawskiej estetyki
Skandynawowie wiedzą, że naturalne materiały są najlepsze dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Drewno, len i bawełna to typowe materiały, stosowane w stylu. Drewniana podłoga, miękkie meble z naturalnych tkanin i koce z wełny to tylko niektóre propozycje.

– meble z drewna, jasnymi fornirami i olejowanymi powierzchniami
– kanapy z naturalnymi materiałami, np. wełną, bawełną
– dodatki tekstylne z wełny, lnu, bawełny

1. Minimalizm jako styl życia
Skandynawowie kochają minimalizm – oznacza to dla nich mniej rzeczy, ale bardziej funkcjonalnych. W stylu skandynawskim nie ma miejsca na niepotrzebne dekoracje czy elementy, które nie są użyteczne. Mniej znaczy więcej, a każdy element w tym stylu ma swoją funkcję.

– jedna duża roślina, która będzie ozdabiała wnętrze zamiast setek drobnych dekoracji
– praktyczne akcesoria kuchenne z drewna czy zaplecionych trzciny materiałów
– minimalne oświetlenie, najlepiej w postaci lamp stojących i wiszących, które nie zajmują wiele miejsca

1. Elementy kolorystyczne w skandynawskim stylu
W stylu skandynawskim króluje biel, ale różnorodność barw jest mile widziana. Łączenie białych, szarych i czarnych tonów robi wrażenie, choć warto też postawić na brave kolory, które urozmaicą prostotę skandynawskiego minimalizmu.

– dodatki w kolorze różowego kwarcu, pastelowych żółci lub turkusowych odcieni
– ściany w jasnym szarym tonie
– czarno-białe dodatki, np. poduszki, dywany lub obrazy

1. Przytulność to magia skandynawskiego stylu
Skandynawowie wiedzą, jak zbliżyć się do domowego ogniska. Przytulność to kluczowy element każdego domu, w którym chce się czuć się komfortowo. W mieszkaniu urządzonym w stylu skandynawskim warto zapewnić ciepło i wygodę, stosując miękkie tekstylia, koce i poduszki.

– miękka kanapa, na której można się zrelaksować po ciężkim dniu pracy
– koce z wełny, które staną się wygodnym okryciem podczas wieczornych seansów filmowych
– poduszki z piórkami, zapewniające miękkość i wygodę podczas leżenia na kanapie

Podsumowując, styl skandynawski jest prosty, naturalny i funkcjonalny. Wnętrza urządzone w ten sposób są jasne, minimalistyczne i przyjazne dla zdrowia. Elementy naturalne, minimalizm i przytulność to kolejne zalety tego stylu, który z pewnością na długo zagości w świecie aranżacji wnętrz.

Author: platforma-flexicurity.pl