Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym: surowość i oryginalność

Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym: surowość i oryginalność

Jakie są cechy charakterystyczne stylu industrialnego? Jak urządzić wnętrze w tym stylu? Jakie materiały i kolory wybrać? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiemy w naszym artykule.

Surowość i oryginalność – to dwa słowa, które doskonale oddają charakter stylu industrialnego. Ten sposób aranżacji wnętrz zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoją ascetyczną estetykę i wyjątkowe połączenie funkcjonalności z designem. W jednym zdaniu można powiedzieć, że styl industrialny to żelazne rury, blacha, surowe betonowe ściany i sufit, stara cegła czy nietypowe dodatki.

1. Cechy stylu industrialnego

Styl industrialny powstał wraz z rozwojem przemysłu w XIX i XX wieku. Znakiem rozpoznawczym tego stylu jest przede wszystkim nawiązanie do surowości fabrycznego środowiska. Warto dodać, że z czasem właśnie ten styl stał się nieodłącznym elementem wystroju wnętrz typowych loftów.

Najważniejsze cechy stylu industrialnego to:
– surowość i prostota form;
– użyte materiały, jak metal, beton, cegła, szkło;
– duże przestrzenie, np. otwarte plany mieszkań;
– niewiele ozdób, przede wszystkim praktyczne meble;
– surowość powierzchni, np. betonowe ściany;
– kolory: biele, beże, szarości, zielenie, granaty.

1. Jakie meble wybrać?

Wybierając meble industrialne, warto kierować się takimi cechami jak surowa prostota form, funkcjonalność oraz praktyczne zastosowanie. W takim wystroju sprawdzą się metalowe stoły, wersalki tapicerowane eco-skórą czy też meblościanki w kolorze szarości lub czerni. Ważne, by meble stanowiły element wnętrza, a nie były na nim nakładane. Klasyczne biurka w stylu industrialnym są wykonane z metalu wykładanego drewnem i mają prostą formę. Wszystkie meble w stylu industrialnym powinny mieć wyraźny charakter, np. metalowe półki, stoły z blatami z betonu, metalowe ławki itp.

1. Jakie dodatki wybrać?

Dobierając dodatki do stylu industrialnego konieczne jest uwzględnienie takich elementów jak żarna, butle gazowe, wazony z metalu, koła zębate, maszyny, klosze z kablem. Ważne, aby ekspresywny styl obecny był tylko w niewielkich ilościach, dzięki czemu całkowicie nie przytłoczył wnętrza. Zdecyduj się na kilka charakterystycznych dodatków w stylu industrialnym, które będą uzupełniać wnętrze Twojego mieszkania. Listę możliwych dodatków można by podsumować takimi elementami jak:
– drewniane skrzynie,
– hale na przemysłowe elementy,
– mosiężne kinkiety,
– wieszaki na ręczniki z rur,
– poduszki z materiałów przypominających płótno workowe.

1. Jakie kolory wybrać?

Kolorystyka stylu industrialnego powinna odzwierciedlać surowość oraz ciężkie materiały wykorzystane w aranżacji wnętrza. Najczęściej to odcienie szarości, zgniłą biel, ciemniejsze kolorystycznie zielenie. Kolory te są świetnym tłem do uzupełnienia nerki świetlistymi lampami, dekoracjami upiększającymi światło lub pasującymi dodatkami w mocniejszych tonacjach.

1. Podsumowanie

Podsumowując, styl industrialny to coś dla miłośników surowego charakteru aranżacji wnętrz. W aranżacji ważne są przede wszystkim meble o ascetycznej, aczkolwiek ciekawej formie, użyte dobudowy, które nawiązują do surowego wyglądu fabryk oraz charakterystyczne dodatki, które to wszystko dopełniają. Industrializm to również zachowanie – uważamy, że to styl idealny dla osób zrobionych z właściwego metalu, które cenią sobie nowoczesność i nie boją się odważnych rozwiązań.

Author: platforma-flexicurity.pl