Wnętrza inspirowane sztuką orientalną: elegancja i egzotyka

Wnętrza inspirowane sztuką orientalną: elegancja i egzotyka

Sztuka orientalna to nie tylko estetyka, ale też sposób myślenia, życia i postrzegania świata. Zastosowanie elementów dekoracyjnych z dalekiego wschodu do aranżacji domowego wnętrza to nie tylko modny trend w designie, ale także połączenie sztuki, filozofii i historii. Dzięki temu powstają przestrzenie, które inspirują, relaksują i urzekają swoim pięknem.

1. Zrównoważone połączenie nowoczesności i tradycji

Artyzm orientalny jest uniwersalny, a w przestworzach stylów można wybrać odpowiedni dla swojego gustu. Wnętrza inspirowane sztuką orientalną to przede wszystkim zrównoważone połączenie nowoczesności i tradycji. Proste formy, gładkie powierzchnie mebli, neutralne kolory czyli czasem biel, szarość, czerń. Warto wkomponować do wnętrza elementy o mocnej symbolice, jak np. gniewny smok na jednej ze ścian, ręcznie robione mandale, czy trójnóg Dharmy – ozdoby dekoracyjne, które pozwolą na wyeksponowanie orientalnego stylu.

1. Eleganckie meble i dodatki

Orientalne meble to przede wszystkim charakterystyczna dzięki swojej eleganckiej prostocie. Znajdziemy tam przede wszystkim okrągłe stoły, minimalistyczne szafki, wazoniki, które dzięki swoim kształtom i fakturze zawsze były wyrazem dobrego smaku. Wnętrze inspirowane stylem orientalnym może mieć także równie proste i eleganckie dodatki. Można tutaj wymienić na przykład modne lampiony, ozdoby z ratanu na ścianach czy kamienie mineralne z Chin.

1. Kolorystyka inspirowana naturą

Nowoczesne wnętrza inspirowane sztuką orientalną (zwłaszcza te inspirowane japońskim stylem Zen) kojarzone są z ciemną kolorystyką, stonowanymi odcieniami i minimalistycznymi formami. Bardzo często do wnętrz inspirujących się sztuką orientalną wprowadza się jasne dekoracje, które znakomicie równoważą ciemne tony. Używanie kolorów ziemi: brąz, seledyn lub zielony, to bardzo ważne elementy, które wprowadzają w wnętrze inspiracje naturą: kamieniem, wodą, drzewem.

1. Ręcznie wykonane tkaniny

Tekstylia są w sztuce orientalnej bardzo ważne. Ważne są zwłaszcza te ręcznie wykonane, które dodają wnętrzu elegancji i ciepła. Mogą to być na przykład poduszki z weluru, dywany z wełny, czy haftowane obrusy.

1. Książki na półkach

Wnętrza inspirowane sztuką orientalną to także książki wprowadzające do mieszkań estetykę, kulturę i mentalność orientalną. Na regałach powinny pojawić się zbiory mądrości (np. Tao Te Ching), albumy malarzy i fotografów, którzy uwiecznili piękno orientalnych krajobrazów i tradycyjnych rękodzieł. Te pozycje nie tylko wprowadzą do wnętrza inspirację, ale też pozwolą na poszerzenie wiedzy o kulturze orientalnej.

Wnętrza inspirowane sztuką orientalną to intrygująca i inspirująca przestrzeń, która oddziałuje nie tylko na zmysł estetyczny, ale także twórczy. Wszystkie elementy powstają z myślą o stworzeniu harmonii, spokoju i równowagi, co sprzyja odpoczynkowi i regeneracji sił.

Author: platforma-flexicurity.pl